Как да направим кефир без да отглеждаме кефирена гъба
Накратко - какво е това кефир? - Ферментирала млечна напитка, която по вкус може наподобява българската мътеница.
Преди време беше много нашумяло в България да се отглежда кефирена гъба, с която да се прави кефир, но това (за повечето хора) в даден момент се оказа досадно упражнение, защото до колкото знам трябваше да се мият кефирените зърна, държиш ги в мляко без значение дали искаш в близките месеци да пиеш тази напитка или не. Тоест, грижиш си се като за живо същество, за да не умре и си е ангажимент.
Преди да започна да си правя кефир, знаех че той се получава от бактерии, както нашето кисело мляко, ето защо реших, че има логика и по по-лесен начин да си приготвяме напитката.
Преди да започна да си правя кефир, знаех че той се получава от бактерии, както нашето кисело мляко, ето защо реших, че има логика и по по-лесен начин да си приготвяме напитката.
Замислете се, за да си приготвим домашно кисело мляко ни трябва една супена лъжица кисело мляко, защото в нея има нужното количество бактерии, за да се получи заквасяването. Та реших, че и при кефира е така и се оказах права :)
Какво правя сега когато ми се допие кефир?
От този кефир използвам за закваска на домашния кефир |
Отивам в магазина, купувам си готов кефир (500 мл.) и понеже ми е скъпо само от магазина да го взимам си приготвям в домашни условия. От купения кефир задължително си сипвам една чаша да си пийна, ей така, защото нямам търпение да стане домашния :)
След това в 1 литър прясно мляко (може и купено от магазина) изсипвам остатъка от купения кефир. Сместа се оставя на стайна температура няколко дни, като се бърка редовно. Държи се в глинен съд, който е непрозрачен, а разбъркването се прави с дървена лъжица.
Колкото е по-топло, толкова по-бързо става кефира.
Всеки има различен вкус, едни го обичат по-кисел, други не чак толкова, така че времето за ферментиране се определя и от вкуса на човек, но не повече от 1 седмица, за да не развалим напитката. След това се прибира в хладилник и си пийваме когато искаме.
По този начин винаги можем да си приготвим хубав домашен кефир, без да отглеждаме кефирени зърна :)
Напитката става супер, поне това е оценката на руския ми приятел, а при тях е на почит това питие.
Важно за кефира:
- Кефира не трябва да се докосва до метал, ето защо се използват дървени прибори;
- Кефира трябва да ферментира на тъмно, ето защо използвам глинен съд;
- Кефира се разбърква всеки ден по няколко пъти, за да не вкисне;
- Приборите за разбъркване трябва да са безупречно чисти, ето защо аз използвам за разбъркването му дървени клечи за шиш (разбърквам и хвърлям клечката);
- Кефирената напитка може да седи на стайна температура до 1 седмица;
- Кефирената напитка съдържа пробиотици, които всички знаем са полезни, особено при отслабнала имунна система;
- Подробности за кефира можете да четете ТУК
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Абонирайте се за нашият информационен бюлетин от ТУК
--------------------------------------------------------------------------------------------------------